Custom DELTA® 727-N292WA
Product image 1
1 / 3
Custom DELTA® 727-N292WA
OUR PLANE'S STORY
Delta retired its last 727 in 2003, marking the end of an era. But instead of being forgotten, N292WA’s legacy continues as part of the PlaneTags Delta Collection.
Read the full story on our blog
DELTA®- BOEING 727-N292WA
Characteristics:
  • Manufacturer: Boeing
  • Type: 727-247 Adv
  • Tail #: N292WA
  • Crew: 7 (2 Pilots, 1 Flight Engineer, 4 Flight Attendants)
  • Passengers: 148 (12 First Class, 136 Economy)
  • Wing Span: 108 ft 10 in
  • Length: 153 ft 2 in
  • Height: 34 ft 0 in
Performance:
  • Range: 2,935 mi
  • Cruise Speed: Mach 0.84
  • Ceiling: 42,000 ft
  • Empty Weight: 98,040 lb
  • Max Takeoff Weight: 194,800 lb
  • Rate of Climb: 2,380 ft/min
  • Engine: 3x P&W JT8D-15A Turbofans
PRODUCT FEATURES
  • Each tag is unique, with variations in color, thickness, and wear
  • Laser-engraved with aircraft details
  • Dimensions: ~3.5” x 1.5”
  • Attached with stainless steel aviation cable key ring
  • Packaged with collectible display card
RELATED PRODUCTS
  • Delta 757-200 PlaneTags
  • Delta L-1011 PlaneTags
  • Delta MD-88 PlaneTags
  • Northwest DC-10 PlaneTags
  • Protective Sleeves
  • Delta Collection
DISCLAIMER
PlaneTags are Handmade Aviation Tags
  • Authentic - made from actual retired aircraft fuselage, not merely stamped metal.
  • Collectible - each one is numbered in a limited edition and comes attached to a display card.
*Important Notice – Please Read Carefully
-65%
Custom DELTA® 727-N292WA
Product Information
Shipping & Returns
Description
OUR PLANE'S STORY
DELTA®- BOEING 727-N292WA
Characteristics:
  • Manufacturer: Boeing
  • Type: 727-247 Adv
  • Tail #: N292WA
  • Wing Span: 108 ft 10 in
  • Length: 153 ft 2 in
  • Height: 34 ft 0 in
Performance:
  • Range: 2,935 mi
  • Cruise Speed: Mach 0.84
  • Ceiling: 42,000 ft
  • Empty Weight: 98,040 lb
  • Rate of Climb: 2,380 ft/min
PRODUCT FEATURES
  • Dimensions: ~3.5” x 1.5”