Custom Northwest® 727-251-N272US
Product image 1
1 / 9
Looking to engrave something unique? Check out our customization guide here.
Learn more about N272US here: Northwest Airlines 727: The Legacy of N272US
OUR PLANE'S STORY
As the MotoArt team celebrated the discovery of a Pan Am 727 in Smyrna, TN, they were just as fortunate to find N272US, a Northwest 727 that stood next to it. Side by side, the two aircraft were a window to a great era in aviation history. The Boeing 727, with its tri-jet design and versatility, revolutionized commercial aviation, making these PlaneTags true pieces of history.
Northwest®- 727- N272US
Characteristics:
  • Manufacturer: Boeing
  • Type: 727-251
  • Tail #: N272US
  • Crew: 7 (2x Pilots, 1x Flight Engineer, 4x Flight Attendants)
  • Passengers: 149 (14 First Class, 135 Coach)
  • Wing Span: 108 ft 10 in
  • Length: 153 ft 2 in
  • Height: 34 ft 0 in
Performance:
  • Range: 2,761 mi
  • Cruise Speed: 537 mph
  • Ceiling: 42,000 ft
  • Empty weight: 98,040 lb
  • Max Takeoff: 194,800 lb
  • Rate of Climb: 2,380 ft / minute
  • Engine: 3x P&W JT8D-7B Turbofans
DISCLAIMER
PlaneTags are Handmade Aviation Tags
  • Authentic - made from actual retired aircraft fuselage, not merely stamped metal.
  • Collectible - each one is numbered in a limited edition and comes attached to a display card.
- Please Note: Due to limited quantities, combination colors you may receive will vary.
*Important Notice – Please Read Carefully
Select Type
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
OUR PLANE'S STORY
Northwest®- 727- N272US
Characteristics:
  • Manufacturer: Boeing
  • Type: 727-251
  • Tail #: N272US
  • Wing Span: 108 ft 10 in
  • Length: 153 ft 2 in
  • Height: 34 ft 0 in